Doğadaki Yeşiller,Kırmızılar ve Sarılar

Grecka -Kara Buğday

Öğretim Görevlisi Sayın Dr İlker Yavaş Bey’e teşekkürler.

Grecka Kara Buğday  insan vücudunda bağırsakların çalışmasını destek­leyen, vücutta yağ toplanmasını engelleyen, koles­terolün azalmasını sağlayan, kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu etkisi olduğu bilinen lig nan maddesini içeren, safra taşı oluşumunu engelleme­de yardımcı görev üstlenen, kan şekerinin daha iyi bir biçimde kontrolünü sağlayan ve bu özelliğiyle şeker hastalığına ve hastalarına iyi gelen, açlık duy­gusunu bastırmada üstlendiği işlevi büyük olan ve glüten içermediği için çöl yak ve benzeri hasta­lar için ideal bir gıda ham maddesi olan karabuğ­day; bileşiminde yüksek düzeyde protein, özellik­le tahıllarda sınırlı miktarda bulunan ve temel ami­noasitlerden biri olan lisin, diyet lif, vitamin (B1 ve E), mineral madde ve linoleik asit gibi temel çoklu doymamış yağ asitlerini içerir, ayrıca rutin ve qu­ercetin antioksidanlarını bünyesinde bulundurur.

Faydaları:
Bağırsakların çalışmasını destek­ler
Vücutta yağ toplanmasını engeller
Kilo kontrolü ve zayıflama kürleri için idealdir
Koles­terolün azalmasını sağlar
Kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu etkisi vardır
Safra taşı oluşumunu engeller
Kan şekerini kontrol eder
Açlık duy­gusunu bastırır
Glüten alerjisi ve çölyak ve benzeri hasta­lar için ideal bir gıdadır
Yüksek düzeyde protein içerir
Özellik­le tahıllarda sınırlı miktarda bulunan ve temel ami­noasitlerden biri olan lisin, diyet lif, vitamin (B1 ve E), mineral madde ve linoleik asit gibi temel çoklu doymamış yağ asitlerini içerir.
Rtin ve qu­ercetin antioksidanlarını bünyesinde bulundurur.

Kilo ve diabet için günde 4 Kaşık

Evde kendinizin mayaladağınız yoğurt ile;
300 gram yogurdu akşamdan 4 çorba kaşığı greçka ile karıştırın
ertesi günkü öğünlerde her öğün olmak üzere 3/1 ini tüketin
Bu uygulamaya devam edin
Arttırdığınız her 100 gram yogurda 1 çorba kaşığı greçka ilace ediniz.

Grecka`nın diğer şekilde Tüketimi

Yarım su bardağı greçka`yı aşure gibi kaynattıktan süzün,Süzdüğünüz suyu atmayın.haşlanmış greçkayı dilediğiniz kadar yoğurda karıştırın ve günde üç kez tüketin. Süzdüğünüz suyuda için.

Bu uygulamayı Alzheimer hastalarında`da uygulayın.Kronik olan Alzheimer hastalığında kullanımdan sonraki zamanlarda duraklama olacağınıda görebilirsiniz.Çölyak hastalığı, tahıllarda bulunan genelde glutenin bulunduğu bazı protein zincirlerine karşı oluşan kronik bir reaksiyondur. Hastalıkta tedavi sağlayacak herhangi bir ilaç yoktur. Normal ve sağlıklı bir yaşam sürmek için glutensiz bir diyet yeterli olmaktadır. Bunun anlamı buğday, çavdar, arpa, yulaf ve diğer bazı tahıllardan uzak durma anlamına gelmektedir.Tahıllar içinde pirinç ise diğerleri gibi sorun yaratmadığı için tercih edilen bir tahıldır. Mısır ve pirinç dışında glutensiz diyette bir çok tahıl kullanılmaktadır. Bu amaçla kara buğday, nohut, mercimek, bezelye, sorghum, soya gibi tahıllar değirmende öğütülerek un halinde kullanılabilmektedir. Son zamanlarda gluten proteinine alerjisi olan çölyak hastaları ve kanser tedavisi için kara buğday bitkisi ön plana çıkmıştır. Ülkemizde özellikle Konya’da üretimi için çalışmalar başlatılmıştır. Bitkinin yeşil kısımlarında tıbbi ve aromatik madde rutin bulunmakta ve kanser tedavisinde önemli yeri bulunmaktadır.
Bunun yanında kalp ve damar hastalıklarında da damar gevşetici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bitkinin 3 aylık yetişme periyodu içerisinde üzerindeki çiçekleri arıcılık içinde önem taşımaktadır.Tüm bunların yanında hasattan sonra tohumların üzerindeki kalın kabuk soyulup kurutulduktan sonra yastıklara doldurulup kullanılmaktadır. Bir Japon firması kara buğday kabukları ile dolu olan yastıkları satışa sunmaktadır.

Öğretim Görevlisi Sayın Dr İlker Yavaş Bey’e teşekkürler.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı