Genel

Gut hastalığı (NİKRİS)

Halk arasında gut veya damla hastalığı tıp dilinde ise podagra denir. Özellikle fazla içki içen ve fazla kırmızı et yiyenlerde görülür. Daha fazla erkeklerde rastlanır.

El, ayak başparmağı, diz ve dirseklerde şişkinlik meydana gelir. Ağrı da vardır. 

Buraları dokunulmayacak kadar hassaslaşmıştır. Ateş 39,4 dereceye kadar yükselir. Tedavinin başarılı olması için mutlaka yatak istirahati gerekir. Gıda rejimi uygulanır.

Acılı, tuzlu, sirkeli ve şekerli yiyecekler terkedilir. Alkol ve sigara bırakılır. Dana, koyun ve kuzu eti yenmez. Diğer etler, yağ, nişastalı yiyecekler mümkün olduğu kadar azaltılır. Şeker yerine bal kullanıllır.

Az patates, yağsız beyaz peynir, yağsız süt, yoğurt, enginar, havuç, kereviz, kiraz, lahana, fasulye, zeytin, maydanoz, armut, çilek, erik, kara turp, üzüm, domates, ve pırasa yenilebilir. Ayrıca mümkün olduğu kadar çok limon suyu içilir

1. tarif

Ardıç meyvesi, huş ağacı, bodur mahmut otu, yaban yasemini, kuş konmaz, papatya, kiraz sapı, ayrık, biberiye, mısır püskülü, mentollü nane, funda yaprağı, karahindiba, adaçayı, kekik, kara ağaç kabuğu, oğul otu yaprağı ve okaliptus yaprağı karışımları kaynatılıp içilir

2. tarif

Sarımsak, enginar, sebzeler, meyveler, lahana, pırasa, portakal, limon, greyfurt, kereviz bol miktarda yenir.

3. tarif

Gün içinde sabahları tok karına yarım çay kaşığı besin türü karbonat içilir

4. tarif

Keten tohumu lapası yenir.

5. tarif

50 gr. çörek otu

50 gr. kebabiye

50 gr. zencefil

50 gr. üzerlik tohumu

1 kg. bala karıştırılıp 3 öğün aç karnına yenir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı