apke dış ticaret limitedbitkilerde ne neye yararen iyi şifacıTürkiyenin en iyi aktarıüzerlik toğumu yağı

Kartal Pençesi

Kartal Pençesi
 
ASTRAGALUS GLYCYPHYLLOS L.
 

Bulunduğu Yerler: Ormanlarda, çalılıklar arasında ve dağ alanlarında bulunur.
Yapısı: Gövde; dallı eğik, çıplak ve seyrek kıllıdır. Çok yıllık dikenli ve yastık biçiminde bir dağ bitkisidir. Yapraklar tüysü 5-6 çift ve geniş yumurta biçimindedir. Çiçekler sarımsı yeşil, çiçek demeti salkım şeklinde, yaprak koltuklarından çıkan saplar, yapraklarda aynı uzunluktadır. Meyve orak biçiminde kıvrımlı fasulyedir. İçinde kahve renginde tohumları vardır. Haziran-Temmuz aylarında çiçek açar.

Kullanılan Kısımlar: Saplar; meyvelerin teşekkülü zamanında (Temmuz- Ağustos aylarında ağaçlanmış klaın saplar alınmaz.) toplanır. Gölgede veya 40 derece ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru saplar yeşil renkte, kokusuz ve acı tattadır. Kabul edilen rutubet %12 dir. Balya halinde paketlenir.

Kimyevi terkibi: henüz incelenmemiştir.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki sakinleştirici ve iltihaplanmaya karşı tesire sahiptir.

Saplar halk tababetinde , iltihaplarda, mide ve bağırsak ağrı şişkinliklerinde , süt annelerinin sütlerinde artış, ağrılı ve düzensiz adet hallerinde, siyatik vesairede kullanılır.

Kullanılışı: Bitkiden 2 çorba kaşığı 0,5 litre suda 10 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı