Genel

Lohusa otu

LOHUSA OTU, ZERAVENT, SİYAH ASMA

ARISTOLOCHIA CLEMATITIS L.

(Aristolochiaceae-fam.)

DİKKAT! BU BİTKİ ZEHİRLİDİR! DOKTOR KONTROLÜ ALTINDA ALINMALIDIR.

Bulunduğu Yerler: 700 m. deniz seviyesine kadar olan yol ve avlu boylarında, otlu ve çalılıklar arasında , parçalanan kültür bitkileri arasında, bağ vesair yerlerde yetişir.

Yapısı: Çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövde düz, çizgili, 40-60 cm. kadar yüksek, köksap kısave sürüngendir. Yapraklar kalp şeklinde yumurta biçiminde, bütün kenarlı ve almaşıktır. Çiçekler sarı, yeşilimtrak, birkaçı bir arada, yaprak koltuklarında toplu halde bulunurlar. Kaidede kavuk gibi şişkin , ucunda dilcikli ve uzuca kenar çiçekleri bulunur. Meyve armut şeklinde olup içerisi küçük tohumlarla dolu bir kapsül şeklindedir.

Kullanılan Kısımlar: Köksap ve toprak üstü kısımlar. Köksaplar meyvelerin olgunlaşmasından sonra (ağustos-eylül aylarında) topraktan çıkarılır. Gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. % 11 rutubete müsaade edilir. Torbalara doldurularak paketlenir. Toprak üstü kısımlar çiçek açma zamanında mayıs haziran aylarında toplanır. Gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.

Kimyevi Terkibi: Köksaplar ,aristolohin ve magnoflorin alkoloidleri, eterik yağ, acı sepi maddeler, aristolohi ve noraristolohin, aristolohi asidi, eterik yağ, saponinler, organik asidler bulunmuştur. Tohumlar, aristohin, aristolohin asidi ve yağlı maddeler ihtiva eder.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki muhtevasındaki aristolohini kalbin atışını kuvvetlendirdiği ve kan damarlarını genişlettiği tespit edilmiştir. İdrar söktürücü te siri ile birlikte rahim kuvvetini azalttığı anlaşılmıştır. Bu bilgiler altında bitki ilk devrede bulunan hipertonik (yüksek kan basıncı- yüksek tansiyon) hastalığı tedavisi, su toplama (ödem) ve yaraların iyileştirilmesinde ilaç olarak tavsiye edilir.

Köksap ve yapraklar halk tababetinde sıtma, romatizma, nikris (podagra), sıraca, kabız, rahim kuvvetlenmesi, verem başlangıcı öksürük vs. hastalıklarında kullanılmaktadır. Haricen ise zehirli yılan ve böcek sokmalarında yıkama şeklinde, cerahatlı yara, ekzama vs de ise lapa halinde kullanılır. Bitki tohumlarından elde edilen tentür, nabız atışlarının tanzimde, kalbin kasılma derecesine (amplitud) yükseltmede kullanılır.

Kullanılışı: Köksaplardan 1 kahve kaşığı saplardan 300 gr. kaynar su ile haşlanarak (demleme) 2 saat bekletilir. Süzüldükten sonra günde 3 defa yemeklerden evvel

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı