Ansiklopedik Bilgiler

Prostat büyümesi nedir ?

1. Prostat Büyümesi

Prostat büyümesi diye bilinen bu hastalık, yalnız erkeklerde bulunan prostat bezinin iyi huylu bir tümörüdür. Bilimsel adıyla “benign prostat hipertrofisi” kelimelerinin baş harflerinden esinlenerek kısaca (BPH) olarak tanımlanır. ve 50 yaşındaki erkeklerin %30’unda, 60 yaşındaki erkeklerin %50’sinde başlangıç şeklinde prostat büyümesi bulguları saptanırken, 80 yaşında hastalığın görülme sıklığı %90’ı bulmaktadır.

2. BHP’nin istenmeyen sonuçlari

Uzun süre tedavi edilmeyen BPH, bu hastalarda idrar birikmesi, idrar yolu iltihabı, gözle görülür şekilde idrardan kan gelmesi ve seyrek de olsa böbrek yetmezliği gibi önemli rahatsızlıklara neden olur.

3. Nedenleri

Prostat büyümesinin nedeni belli değilidir. BPH oluşumunda birçok faktörün etkili olduğu ileri sürülmektedir. Mutlak gerekli olduğu kabul edilen etmenlerin birincisi yaşlanma, ikincisi erkeklik hormonlarının varlığıdır. Kısaca bu yaşlarda erkeklik hormonu (testosteron) ve kadınlık hormonu (östrojen) arasındaki oran değişikliğinin ve bunların etkileşimlerinin bir sonucu olduğu düşüncesini destekleyen bilimsel kanıtlar vardır. 30 yaş öncesi kastrasyon yapılması ( Hadım etmek) durumunda BPH gelişmemektedir.

4. Belirtiler

İdrar akım hızının ve ileriye fışkırtma gücünün azalması, prostat büyümesinin başlangıç belirtileridir. Buna eklenen sık sık idrara gitme ve zorla idrar yapma yakınmalarına topluca prostat büyümesinin belirtileri denir. Özellikle gece idrara kalkma alışkanlığı olmayan erkekte bir kaç kez idrara gitme gereksinimi önem taşır. Önlem alınmazsa, giderek bu tabloya böbrek yetmezliğine uyan diğer belirtiler de eklenir.

5. Tani Koymak

Her şeyden önce orta yaşın üstündeki erkekte idrar yapmada yakınmaların başlaması prostat büyümesini gösteren önemli ipuçlarıdır. İkinci aşamada prostatın makat yoluyla muayenesi gelir. Bu yöntem prostata elle ulaşılabilen tek yoldur. Bu sırada prostatta, kanser başlangıcı olabilecek, en küçük bir sertlik bile kolaylıkla algılanabilir. Genelde prostat kanserine özgü olan Prostat-Spesifik-Antijenik (PSA) araştırılmalıdır. Çünkü bu iki hastalığın birlikte de bulunabileceğini unutmamak gerekir. Rektal yolla yapılan ultrasonografi, prostatın iyi huylu büyümesinin yanısıra varsa kanser odağını da belgeler.

6.Modern tıpta Tedavi Seçenekleri

Büyümüş prostatın tedavisinde açık veya kapalı prostat ameliyatı (TURP), yeni girişimsel yaklaşımlar veya ilaçla tedavi etme düşüncesi seçenekler arasındadır. Orta derecede semptomları olan, kesin cerrahi tedavi gerektirmeyen ya da cerrahi tedavi istemeyen hastalarda ilaç tedavisi

uygulanmaktadır. Günümüzde BPH tedavisinde kullanılan pek çok etkili ilaç mevcuttur. Size en uygun BPH tedavisini hekiminiz belirleyecektir.

7. BHP Testi

Eğer sizde BHP olduğunuzdan şüpheleniyorsanız aşağıdaki BPH testini cevaplayınız.

8. Referanslar

Uluslararasi Prostat Semptom Skoru ( I-PSS) 3

 

1. tarif

Ayrık otu, bodur mahmut, altun ot, sığır kuyruğu çiçeği, maydanoz sapları, brokoli,

mısır püskülü, civan perçemi, kereviz yaprağı ve yavşan otu, ayrı ayrı veya bir kaçı

karıştırılıp aç veya tok karnına çay yerine sıcak olarak 1-2 su bardağı içilir.

2. tarif

Kerevizin yumrusu çiğ veya pişirilip yenir. Yumrusunun kabukları kaynatılarak suyu

içilir.

3. tarif

100 gr. kereviz tohumu

100 gr. hazanbel kökü (parçalanmış)

Ayrı ayrı 3 lt. suya konulup 2 lt. kalana kadar kaynatılır. Süzülüp suyu alındıktan sonra buzdolabına konur. 3 öğün aç karnına ayrı ayrı 1 çay bardağı ılık olarak içilir.

4. tarif

50 gr. kereviz tohumu dövülür

50 gr. hazanbel kökü

50 gr. çörek otu

50 gr. mazı

4 litre suda kaynatılır Elde edilen mayii balla şerbet yapılıp günde 3 bardak içilir

5. tarif

250 gr. brokoli

2 lt. suda kaynatılıp aç karnına sıcak olarak 1 su bardağı içilir, sebzesi yenir.

6. tarif

100 gr salatalık çekirdeği dövülür, toz haline getirilerek 3 öğün 1 tatlı kaşığı aç karnına

yenir.

7.Tarif

Glaburu Nektarı içilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı