Genel

Sertleşme sorunu

1. Sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) nedir?

Sertleşme sorunu, yeterli bir cinsel ilişki için gerekli ereksiyonu (penis sertleşmesini) sağlayamama veya sürdürememe durumudur. Sertleşme, kan damarlarının genişleyerek, penise kan dolması sonucu oluşur. Sertleşme sorunu olan hastalarda ise çeşitli nedenlerden dolayı penise yeterli miktarda kan dolmaz.

Yaygın olarak bilinenin aksine, sertleşme sorunu iktidarsızlık demek değildir. Çünkü, iktidarsızlık cinsel isteksizlikten kısırlığa ve ejakülasyon (boşalma) bozukluğuna kadar pek çok cinsel sorunu içeren bir terimdir.

2. Sertleşme sorununun görülme sıklığı nedir?

Sertleşme sorunu çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Aslında erkeklerin çoğu, zaman zaman belli derecede sertleşme sorunu yaşamaktadır. Sertleşme sorunu, ara sıra karşılaşılan sertleşme sorunlarından tümüyle yitirilen sertleşme fonksiyonuna kadar uzanan, geniş kapsamlı bir terimdir. Genç yaşlarda da görülmekle birlikte, özellikle 40 yaş ve üzeri erkeklerin en az yarısında sertleşme sorunu bulunmaktadır.

3. Sertleşme sorununun nedenleri nelerdir?

Sertleşme sorunu, yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir. Nadiren gençlerde rastlansa da, çoğunlukla 40 yaşın üzerinde meydana gelen çeşitli fiziksel rahatsızlıkların, hastalıkların bir sonucu olarak veya bunların tedavi edilmesi için kullanılan ilaçlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Sertleşme sorununda neden çoğunlukla fizikseldir veya fiziksel ve psikolojik neden biraradadır. Sorunun yalnızca psikolojik olduğu durumlar oldukça azdır. Sertleşme sorununa yol açabilen hastalıklar ve diğer risk faktörleri şöyle sıralanabilir:

* Şeker hastalığı (diyabet),

* Damar sertliği veya yüksek kolesterol,

* İnme (felç),

* Omurilik zedelenmesi ve travmalar (yaralanmalar),

* Ameliyatlar (kalın bağırsak, prostat ameliyatları vb.),

* Sigara, alkol ve madde bağımlılıgı,

* Yüksek tansiyon ve diger kalp rahatsızlıkları,

* Prostat hastalığı,

* Psikolojik sorunlar (depresyon, stres gibi)…

4. Sertleşme sorunu hastaların yaşamını nasıl etkiler? Ne gibi sonuçlar dogurabilir?

Sertleşme sorunu hastanın cinsel hayatını olumsuz yönde etkiler. Öyle ki, bu durum, hastanın kendine olan güvenini sarsabilir ve hatta erkekliğinden şüphelenmesine neden olabilir. Birçok durumda hastanın eşi, ailesi ve yakınları ile ilişkileri, ve hatta iş ilişkileri ve başarısı olumsuz yönde etkilenebilir. Bu olumsuzluklar, boşanmalara hatta intiharlara kadar varan bazı toplumsal sorunlar doğurabilir.

5. Sertleşme sorunu tedavi edilebilir mi? Nasıl tedavi edilir?

Sertleşme sorunu olan hastalar kesinlikle tedavi edilebilir. Sertleşme sorununun tedavisi için ağızdan alınan ilaçlardan elle çalışan vakum pompalarına, enjeksiyonlardan protezlere kadar birçok tedavi seçeneği vardır.

6. Sertleşme sorunu olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Sertleşme sorunu sadece, bir doktor tarafından yapılan muayene sonrasında teşhis edilebilir; bu yüzden konuyu doktora anlatmak ve tedavi arayışlarına girmek en doğrusudur. Bir ürolog, iç hastalıkları uzmanı, kardiyolog, endokrinolog, psikiyatrist veya nöroloğa başvurun. Sertleşme sağlama veya sürdürme konusunda doktorunuzla açıkça konuşabilirsiniz. Doktorunuza doğru ve ayrıntılı bilgi vermeye çalışın. Aslında bu rahatsızlığın çok yaygın olduğunu ve kolayca tedavi edilebilecek bir sorun olduğunu unutmayın. Doktorunuzla sorunlarınızı açıkça konuşmanız tedavinize açılan kapı olacaktır.

1. tarif

Maydanoz, kereviz, oğul otu, melisa yaprağı, aynı miktarlarda karıştırılarak kaynatılıp

aç ve tok karnına su ve çay yerine içilir.

2. tarif

Bezelye, bakla, pırasa, roka, pancar, kereviz, hurma, havuç, portakal, çiğ yumurta sarısı,

lahana, miktarda yenir.

3. tarif

100 gr. ginseng kökü

30 gr. arı sütü

10 gr.Yuhanbi

30 gr Epimedium

100 gr. polen

1 kg. bal ile karıştırılıp 3 öğün aç karnına 1 yemek kaşığı yenir.

4. tarif

30 gr. safran

30 gr. sarı halile

30 gr. turp tohumu

30 gr. anason

30 gr. kereviz tohumu

30 gr. pırasa tohumu

30 gr. lahana tohumu

30 gr. roka

30 gr. havlucan

30 gr. karanfil

50 gr. çemen unu

50 gr. hardal tohumu

50 gr. çörek otu

100 gr. polen

30 gr.saf arı sütü

1 kg. keçibonuzu pekmezi

1 kg. bala karıştırılıp 3 öğün aç karnına 1 yemek kaşığı yenir.

Tarif.5 Aktarland Bala hatun şerbeti etkili bir afrodizyaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı