Genel

Su biberi

  YEŞİL SU BİBERİ

   POLYGONUM HYDROPIPER L.

    (Persicaria Hydropiper L.)

 

 Kumsal sulak ve bataklık yerlerde, çay ve dere , göl, bataklık, baraj, gölet, ark kıyılarında, sebze ve erler:meyve behçeleride yetişir.

30-100 cm. kadar yüksek, boğumlarından kök salar, doğru veya yaslanık sapları olan bir yıllık otsu bir bitkidir. Saplar ince , çıplak yeşil veya boğumlarının altı menekşe kırmızı halkaları olan ve olgunlaşmasından sonra bütünü kızarır. Yapraklar almaşık, dar yumurta biçiminde, mızrak ile eşkenar arası olup yalnız kenarları kıllı, üstü şeffaf (saydam) noktalı, bazan siyah N şeklinde benekleri bulunur. Çiçekler ufak, yeşilimsi başak şeklinde; tepesi kırmızımtrak, pembe veya beyaz 4-5 bölümlü, kenar çiçekler altın sarısı ile sarı kahve nokta gibi bezlerle kaplı çiçek demetinde toplu bulunurlar. Meyve koyu kahve rengi boncuklar olup olgunlaşınca çatlar. Bitki taze vaziyette iken yakıcı tadı vardır; Bitki kuruyunca bu tat geçer.

: Toprak üstü kısımlar kullanılır. Bitki çiçek açma zamanında temmuz ağustos aylarında toplanır. Gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitki yeşil, kokusuz ve tatsızdır. Kabul edilen rutubet payı % 13 tür. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir. Su biberi toplanırken diğer cinsleri ile karıştırılmamalıdır. Bu cinsler kenar yapraklarda bezimsi noktalar ve karakteristik koku vardır.

 Ramnozin, rutin, hiperozid, kversitin, sepi maddeler, eterik yağ, polipopiperin glikozidi, organik asidler, fitosterin, glikoz, fruktoz vs. ihtiva eder.

Kökler antraglikozidler ihtiva eder.

 Bitki ağrı yatıştırıcı ve kan dindirici te sirdedir. Basur, mide ve bağırsak kanamaları, rahim kanaması düzensiz adet hallerini düzenlemede kullanılır.

 düşük tansiyon zayıflamak gibi hallerde kullanılır. Haricen beyaz akıntı gibi hallerde yıkamada, basurlar, kangren ve yaralara lapa halinde, boğaz iltihaplarında gargara olarak kullanılır.

: 1 çorba kaşığı bitki 400 gr. su ile haşlanır 2 saat bekletildikten sonra süzülür. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

DİKKAT! BÖBREK VE MESANE İLTİHAPLARINDA KULLANILMAMALIDIR.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı