Genel

Tere Tohumu

Tere Tohumu

Tere Tohumu, Allerjik kaşıntıda toz haline getirilir, yarım çay kaşığı içilir. Aynı zamanda zayıflatıcı olarak da kullanılır. Kavrulur, toz haline getirilip su ile içilirse ishali keser.16 gr tere tohumu toz haline getirilip içilirse tabiatı yumuşatır, şişlikleri çözer.10 gr tere tohumu toz halinde 15 gr şekerle her gün yenilirse siyatiğe iyi gelir. Su içerisinde ıslatılır, 1 gece bekletilir, bu su içilirse vücutta safra birikmesini önler ve fazla safranın dışarı atılmasını temin eder.Guatırda; Toz haline getirilir, 1 çorba kaşığı 1 fincan toz şekerle karıştırılır, günde 3 çorba kaşığı yenir.Balgam söktürmek ve göğsü temizlemek ve tık nefesliği gidermek için tere tohumu su ve balla kaynatılıp içilir.
Haricen: Guatır da toz haline getirilir, bakla unu ile karıştırılır, hafif lapa haline getirilir, guatrın üzerine konur üzerine lahana yaprağı kapatılıp sarılır.
Toz haline getirilir, enfiye gibi buruna çekilirse dimağı temizler, başta olan bir çok hastalığı giderir, burun kanamasını durdurur.
Toz halinde (natron) ile () merhem yapılıp sürüldüğünde sıracayı geçirir.
Toz haline getirilir, sirke ile karıştırılır, abraş ve alaca lekelerinin üzerine sürülürse faydalı olur.
Toz halinde balla macun yapılır. Dalak şişliğinde dıştan lapa gibi konulursa şişliğini giderir.
Toz halinde arpa kavutu ve sirke ile lapa haline getirilir, siyatikte ağrı olan yere sarılırsa faydalı olur.
Toz halinde lapa yapılır, çıbanlar üzerine konursa çıbanları olgunlaştırır
Antibiyotik olarak kullanılır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı