Genel

Anemi

 

 

Kısaca, halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi, alyuvarların sayı olarak az olması ve alyuvarların içerisinde bulunan hemoglobin adı verilen maddenin miktarının azlığıdır.

 

 

anemik
Kan değerleri düşük olan, yani kan sayımında eritrosit sayıları ve hemoglobin miktarı düşük olan kişi.

 

 

kansızlık 
Tıp dilinde anemi denilen kansızlık, kandaki kırmızı hücrelerin veya hemoglobin denilen kırmızı maddelerin ya da her ikisinin de azalmasıdır. En önemli nedeni yeteri kadar beslenememektir. Ayrıca, müzmin basur kanamaları, aybaşı kanamalarının haddinden fazla olması, doğuştan olan bazı hastalıklar, romatizma, lösemi ve kanserde de görülür. Kansızlığın tipik belirtileri şöyle özetlenebilir. Yüzde solgunluk, nefes darlığı, çarpıntı, halsizlik, ve ayak bileklerinde şişkinlik görülür. Hastanın burnu sık sık kanar, dilinde acılık vardır. İştahsızlık ishal ve bazen de kusma görülür. Tedavinin ilk şartı, istirahat, temiz hava ve kan yapıcı gıdalar yemektir.

 

 

1. tarif 
200 gr.çemen
100 gr.yahudi baklası
1 kg. bal ya da pekmeze karıştırılarak yenir.
2. tarif 
Kırmızı lahana, havuç, bezelye, maydanoz, ıspanak, badem, fındık, lahana, soğan,sarımsak, çilek ve üzüm bol miktarda yenir.
3. tarif 
Kayın ağacı, meşe ağacı, kantaron çiçeği, ısırgan otu, turp otu, kuzu kulağı, karahindiba,biberiye, gül yaprağı, otların tamamı veya ayrı ayrı kaynatılıp aç veya tok karnına 1-2 bardak balla birlikte içilir.
4. tarif 
100 gr. arpa
40 gr. kına kına kabuğu
20 gr. acı ağaç yongası
1 kg. kara üzüm
5 kg.lık düdüklü tencerede iyice kaynatıldıktan sonra soğutulur. Mikserde çekilir veya iyice ezilir. Tortusu atılıp suyu alınır. Pekmez veya bal ilave edip aç veya tok karnına bol miktarda içilir.
5. tarif 
Bol pekmez içilir, karaciğer yenir.
6. tarif 
100 gr. havlucan
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı