Genel

Astım

Temel nedeni şiddetli üşütmedir.Akciğer hastalıkları ekseri soğuktan meydana gelir.
Sigara,bu hastalıkları tetikleyen en büyük nedendir.Kendilerini soğuktan kollamadıkları müddetçe tedavilerinde sonuç almak mümkün değildir.
Hasta, kriz geldiği zaman soluk almakta zorluk çektiğini zanneder, gerçekte nefes vermekte zorluk vardır. Bunun nedeni de, akciğerlerdeki küçük hava borularının daralmasıdır. Buralardan geçen hava, ıslığa benzeyen bir ses çıkarır, ki buna hırıltı denir. astım, bir kaç grup nedenden kaynaklanır. Bunların başında da bünye gelir. Yani, bazı kimselerde baş ağrısı ne kadar tabi bir şeyse, diğerlerinde de astım o kadar doğaldır. Bazı kimseler, toz, kıl, yumurta, süt, aspirin, çiçek tozu ve benzeri şeylere karşı hassastırlar. Bu hassasiyet, astım krizleri şeklinde kendini gösterir. Tedavi için, hastayı etkileyecek bu unsurların ortadan kaldırılması yapılacak ilk iştir. Aşırı heyecan veya korku da astım krizine yol açabilir. Bu gibi durumlarda hastayı sakinleştirmek yapılacak ilk iştir. Bazı kimselerde de, Had Bronşit sonucu astım krizi görülebilir. Kalp yetmezliği de astım krizine neden olabilir.

1. tarif
Papatya, hatmi, ıhlamur, adaçayı, karabaş otu, aynı sefa çiçeği, oğul otu, mentollü nane, lavanta, mercan köşk, fesleğen, sığır kuyruğu çiçeği, alıç çiçeği, okaliptus, gelincik çiçeği, maydanoz yaprağı, lahana, mine çiçeği, kuşburnu, gül yaprağı.
Otlar ayrı ayrı veya tamamı kaynatılarak içilir.
2. tarif
Portakal, greyfurt, havuç, lahana, enginar, erik, elma, soğan ve sarımsak bol olarak yenir.
3. tarif
Zeytinyağı, limon, yarı yarıya karıştırılıp 4 öğün 1 yemek kaşığı içilir.
4. tarif
50 gr. anason
50 gr. çörek otu
50 gr kebabiye
50 gr. karanfil
50 gr.zencefil
1 kg. bala karıştırılıp 3 öğün aç karnına 1 yemek kaşığı yenir.
5. tarif 
50 gr. hardal
100 gr.keten tohumu
1 kg. bala karıştırılıp aç karnına 1 yemek kaşığı yenir.

Tarif 4
KARA TURP: 100 gr karaturp incecik rendelenir üzerine 1 li-mon sıkılır, hamur haline getiri-lir, serin bir yerde 1 gece bekleti-lir, çıkan suyu süzülür, sabah kahvaltıdan 30 dk evvel, gece yatarken yarımşar çay kaşığı içilir üzerine 30 dk bir şey yenmez, içilmez uzun müddet kullanma-ya devam edilirse çok faydalı olur.

Tarif 5
TURP SUYU: Turp sıkılır, su-yundan günde 2 çay bardağı bal şerbeti ile tatlandırıhp içilir. PATATES: Patates kaynamaya başladığında indirilir, buharı de-rinden içine çekerek teneffüs edilir, günde 1 -2 defa tekrarlanır, bir müddet devam edilir. SOGAN: 1 kesme şeker üzerine bir kaç damla soğan suyu damla-tılıp yenilir.

Tarif 6
SANDALOS SAKIZI: Sandalos sakızı toz haline getirilir, günde 3 gr içilir.

Tarif 7
ÇÖREKOTU: 2 kilo suya, 220 gr çörekotu, 110 gr sığır dili. 50 gr tarçın, 45 gr tuz konur, emaye bir kap içerisinde 3 gün bekleti-lir, süzülür, suyundan günde 2 çay bardağı içilir. 

Tarif 8
REZENE: Raziyane, anason, kiş-niş, günlük, mesteki sakızı, ka-kule, sinameki hepsinden 10 gr alınır toz haline getirilir, 250 gr şekerle karıştırıhr sabahları aç karna 10 gr yenilir. 15 gün de-vam edilir (sinameki taze ve yap-raklarının yeşil olmasına dikkat edilmelidir).

Tarif 9
EBEGÜMECl: Ebegümeci çiçe-ği, lavanta çiçeği, farfara otu yaprağı, civan perçemi otları ay-nı nisbette karıştırılır 1 bardak kaynar suya, 1 kaşık konulur 10 dk bekletilir, balla tatlandırılır, günde 4-5 bardak içilir.

Tarif 7
HATMI YAPRAĞI: Hatmi yap-rağı, raziyane, sedefotu, farfara otu çiçeği, ciğerotu, adaçayı, çu-ha çiçeği, sinirotu, güneş gülü bitkileri aynı nisbette karıştırılır ufalanır 1 bardak suya, 1 kaşık konulur 10 dk kaynatılır, balla tatlandırılır. Her yarım saatte bir yudum içilir.

Tarif 8
KETEN TOHUMU: 200 gr keten tohumu kavrulur toz haline geti-rilir, 1 kilo bal ile macun yapılır, sabah aç karna-gece yatarken 1 ceviz büyüklüğünde yenilir. 

Tarif 9
SOĞAN: Soğan kuyruk yağı ile pişirilir günde 5-6 kaşık yenilir. Soğan bal ve tereyağı ve az su ile pişirilip yenilir.

Tarif 10
ISIRGAN TOHUMU: Isırgan tohumu toz haline getirilir, balla macun yapılıp yenir. Isırgan to-humu günlük 10 gr geçmemeli-dir.
 
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı