Genel

Spastik kolon

Kullanılan diğer isimleri: Pilorospazm, spastik kolitis, sinirsel hazımsızlık, barsak nevrozu, fonksiyonel kolit, irritabıl kolon, huzursuz barsak sendromu, muköz kolit, laksatif kolit, fonksiyonel dispepsi.

İnce ve kalın barsakların anormal derecede artmış spontan (kendiliğinden) hareketlerinin görüldüğü bir hastalıktır ve genellikle duygusal stresle artış gösterir.

İrritabıl barsak sendromu, karın ağrısı ve değişmiş barsak hareketlerinin birlikteliği şeklinde gözlenir. Olayın nedeni kalın barsaklardaki kasların hareketlerinde (motilite) bir bozukluk meydana gelmesidir; bununa birlikte barsak yapısında herhangi bir değişiklik yoktur.

Hastalık genellikle bayanlarda görülür ve en sık olarak 20-30 yaşlar arasında meydana gelir. Spastik kolon gelişimini kolaylaştıran nedenler arasında az lifli besinler tüketmek, duygusal sıkıntılar ve laksatif (ishal yapıcı) ilaçalr kullanmak sayılabilir.

Toplumun yaklaşık olarak %10-20 sinde irritabıl barsak sendromu ile uyumlu bulgular bulunmaktadır; ancak bunların çok az bir kısmı tedavi için sağlık kuruluşlarına müracaat etmektedir.

Korunma

İrritabıl barsak sendromu gelişme riski yüksek olan kişiler için şikayetlerin önüne geçmek her zaman mümkün olamayabilir.

Belirtiler

– ishal

– ishal – kabızlık dönemleri (yaklaşık 6 aylık dönemler)

– barsak hareketlerinin başlaması ile geçen ve yemekeri takiben ortaya çıkan karın ağrısı

– aralıklı olarak karında hassasiyet

– karında şişkinlik, gaz ve sıvı hareketlerinin hissedilmesi

– bulantı

– kusma

– iştah kaybı

– duygusal stres

– depresyon

Tanı amacı ile yapılan testlerde genelde herhangi bir anormal durum saptanmaz. 40 yaşın üzerinde yukarıdaki şikayetlerle gelen hastalara kalın barsak kanseri olasılığını bertaraf etmek için endoskopi gerekebilir. Sürekli ishali olan genç hastalarda da endoskopi gerekebilir.

Ancak hastaların şikayetleri tipiktir.

Tedavi

Tedavinin amacı şikayetlerin ortadan kaldırılmasıdır. Diyette değişiklik yapmak, bazı hastalarda şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur. Her hastaya iyi gelecek bir diyet yoktur.

Diyetteki lifli besinleri arttırmak ve sindirim sistemini uyarabilecek yiyecek ve içeceklerden (kafeinli içecekler) uzak durmak faydalı olabilir. Diğer uygulanabilecek tedavi yöntemleri:

– anksiyete giderici uygulamalar (düzenli egzersiz gibi)

– yemeklerden önce antikolinerjik ilaçlar almak

– şiddetli anksiyete ve depresyon durumlarında psikiyatrik tedavi

Sonuç

İrritabıl barsak hastalığı, yaşam boyu sürebilir; ancak şikayetler uygun bir tedavi ile azaltılabilir veya tamamen ortadan kalkabilir.

Meydana gelebilecek sorunlar

– beslenme bozuklukları

– huzursuzluk

– dehidratasyon (su kaybı)

– depresyon

1. tarif 

 zeytin yaprağı, öküz gözü, fesleğen, çoban çantası, biberiye, nane, meşe ağacı yaprağı, gül yaprağı, ada çayı, kekik, alıç çiçeği, anason, ökse otu ve mayana. Otların tamamı veya ayrı ayrı ya da bir kısmı karıştırılıp tok veya aç karnına 1-2 su bardağı limonla birlikte içilir.

2. tarif 

Gece yatmadan önce 15-20 yaprak açlık otu kaynatılır içilir

3. tarif 

50 gr. alıç çiçeği

50 gr. zeytin yaprağı

50 gr. ökse otu

50 gr. biberiye

50 gr .Hint bamyası çiçeği 

50 gr.oğul otu , tamamı karıştırılıp aç karnına bir tutam kaynatılıp 1 su bardağı sade, tok karnına 2 su bardağı limonlu olarak içilir.

4. tarif 

Sarımsağın bir dişi iğne ile delinip aç karnına 3 öğün yutulur.

5. tarif 

Yemeklerdl sebze ve bol salata tüketilmelidir. 

6. tarif 

50 gr. kişniş

50 gr. üzerlik tohumu

50 gr. anason

50 gr. Rezene dövülüp toz haline getirilir.Aç veya tok karnına 1 tatlı kaşığı yenir.

7. tarif 

Armut

Elma

Portakal kabuğu

Maydanoz, aynı miktarda kaynatılıp aç veya tok karnına 1-2 su bardağı içilir.

8. tarif 

Limon, portakal, greyfurt, havuç, kereviz, maydanoz, soğan, sarımsak, kiraz, çilek, 

pırasa, kabak, salatalık bol miktarda yenir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı