Genel

Zona

Göğüs veya gövdede ya da yüzde ve gözde, çoğunlukla yalnız bir tarafta olmak üzere görülen ve sinirler boyunca yakıcı ağrılara, zona veya herpes zoster denir. 

Hastalık başladıktan birkaç gün sonra ağrıların olduğu yerde, bir kırmızılık ve ortasında içi su dolu küçük kabarcıklar görülür. Bu belirtiler bir hafta kadar devam eder.

Etkeni varicella zoster virüsü olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Virüsün, omurilik arka köklerine yerleştiği ve bir nedenle aktif hale geçerek, belirtileri ortaya çıkardığı kabul edilmektedir. Virüs yıllar boyunca hiç bir belirti ortaya çıkarmadan sessizce kalabilir.

Belirti ve Bulgular

Meydana gelen şikayetler, hangi sinirin kökünün etkilendiğine bağlıdır. Etkilenen sinirin yayıldığı bölgede bazen kaşıntı ile başlayan ve hafif ağrı yapan bazen de çok şiddetli ağrı meydana getiren (kozalji tipinde yanıcı ağrılar) kabarcıklar görülür. 

Bu kabarcıklar genelde küçük gruplar halinde (3-5 tane bir arada) bulunur. 

Bazen çok sayıda kabarcık bulunurken, bazen de az sayıda kabarcık bulunur.

En sık olarak kaburgalar arası sinirler tutulur.

Kabarcıklar vücudun bir yarısında kalır, orta hattı geçmez. Genelde 1-3 haftada kabarcıklar kaybolur, ancak kabarcıkların yerinde hafif koyu renkli lekeler kalır. Bu lekelere bastırınca, birkaç dakika süren şiddetli ağrılar meydana gelir. Bu ağrılar aylarca veya yıllarca sürebilir (bu duruma post-herpetik nevralji adı verilir).

Eğer kafa sinirlerinden bazıları tutulursa geçici yüz felci, kulak problemleri, göz problemleri görülebilir. 

Lenfoma hastalarında tüm vücudu tutan yaygın zona görülebilir.

Tedavi

Kabarcıkların üzerine talk pudrası ve pomat (oxyde zinc) sürülerek ağrı ve kaşıntı azaltılabilir. Bunlar ayrıca kabarcıkların çevresinde oluşabilecek diğer enfeksiyonları önler. B vitamini faydalı olabilir.

Ağrı çok şiddetli değilse aspirin, parasetamol gibi ağrı kesiciler yeterli olabilir, ancak çok şiddetli ağrılarda enjeksiyon tipi ağrı kesiciler gereklidir.

Ağır hastalarda kortikosteroidler verilmelidir, bununla birlikte antibiyotik de kullanılmalıdır.

Kozalji tipinde yanıcı ağrısı olanlarda sinirleri bloke edici ilaçlar verilir, bu tür ilaçların kalp hastalığı olanlarda kullanılmaması gerekebilir, özellikle koroner kalp yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.

Ağır hastalarda ve kabarcıkların ve ağrıların yaygın olduğu durumlarda antiviral (virüslere karşı etkili) ilaçlar kullanmak gerekebilir.

Post-herpetik nevralji döneminde; genelde yukarıda sayılan ilaçlar faydalı olmaz. Genelde antidepresan gibi psikiyatrik ilaçlar kullanılır. 

Her dem taze özsuyu, zonanın ağır sancılarını kısa sürede dindirir. Bitkinin etli yaprakları uzunluğuna dilimlenir ve bir tabağa dizilir. Yaprakların üstüne çıkan özsu, gün boyunca birkaç kere hasta bölgeye sürülür. Daha ilk uygulamadan sonra, hasta,rahatlatıcı etkiyi hissetmeye başlar. Eski bir bitki kitabında da su reçete var:25g Meşe ağacı kabuğu, 10g Aslanpençesi, 20g Yulaf, 100g Papatya,250g Ada çayı, 10g Gazel boynuzu,bu bitki karışımından dört yemek kaşığı dolusu, bir litre suda kaynama derecesine kadar ısıtılıp,üç dakika demlendirilir,ılıdıktan sonra gün boyunca hasta bölge sık sık nemlendirilir.Posada hafifçe ısıtılarak bir bezin arasına koyulur ve gece boyunca hasta bölgeye kompres yapılır.
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı